Remont domu pociąga za sobą konieczność podjęcia wielu decyzji i dokonania wyborów, które będą rzutować zarówno na estetykę efektu końcowego jak i na komfort użytkowników. W przypadku mieszkania piętrowego dochodzi jeszcze jedno wyzwanie – schody. Oprócz spraw oczywistych, takich jak wybór materiałów, z jakich będą one wykonane czy montaż poręczy, musimy jeszcze poświęcić odrobinę uwagi kwestii oświetlenia. Rozwiązań jest kilka, między innymi oświetlenie ogólne, punktowe i listwowe, a ostateczna decyzja będzie uzależniona od naszych indywidualnych preferencji oraz stylu całej aranżacji. Zanim jednak dokonamy wyboru, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, jakimi należy się kierować wybierając lampy na schody. Pomoże to uniknąć najczęściej powielanych błędów, a tym samym uciążliwej konieczności zmian i przeróbek.
Po pierwsze – planowanie
Oświetlenie schodów należy zaplanować odpowiednio wcześnie, tak aby ekipa fachowców mogła ukryć ewentualne kable i elementy instalacji pod tynkiem. W przeciwnym razie może zaistnieć konieczność wprowadzania czasochłonnych i bardzo kosztownych zmian, a i tak nie będziemy mieć gwarancji uzyskania wymarzonego efektu końcowego. Na tym etapie powinniśmy też zastanowić się nad sposobem poboru energii, gdyż ten najprawdopodobniej znajdzie odzwierciedlenie w comiesięcznych rachunkach za prąd.
Po drugie – natężenie światła
Pamiętajmy, że oświetlenie schodów nie musi być tak intensywne, jak innych pomieszczeń, salonu czy kuchni. Z tego względu lampa wisząca raczej nie znajdzie tu zastosowania, o wiele lepiej sprawdzą się za to wszelkie kinkiety czy ledy. Jeśli natomiast chodzi o żarówki, to należy się zdecydować na te o mniejszej mocy, gdyż nie będą one oślepiały wchodzącego.
Po trzecie – wyłączniki schodowe
Bez względu na to, jaki rodzaj oświetlenia wybierzemy, dobrze jest zainwestować w wygodne przełączniki schodowe. Dzięki nim będziemy mogli włączyć światło z jednej strony schodów, na przykład na dole, a wyłączyć z drugiej – u góry.
Po czwarte – równomierne oświetlenie
Aby schody były wygodne i bezpieczne, trzeba zadbać o ich równomierne oświetlenie. Jeżeli wybierzemy taśmy led, światło punktowe, czy też wbudowane w stopnie, sprawa się sama rozwiązuje. Jeżeli jednak zdecydujemy się na kinkiety, najlepiej rozmieścić je w równych odległościach. Trzeba też pamiętać, aby były zamontowane powyżej wzroku osoby schodzącej ze schodów, gdyż w przeciwnym razie mogą ją oślepiać, a tym samym nie będą spełniały swojej funkcji.
Po piąte – efekt estetyczny
Nie mniej ważny od kwestii czysto użytkowych jest efekt estetycznych. W tym kontekście najlepiej dobrane oświetlenie to, rzecz jasna, takie, które równocześnie podkreśli charakter klatki schodowej i wydobędzie wszystkie walory aranżacji. Godną polecenia opcją są kinkiety, które poza zapewnieniem odpowiedniej dozy światła wspaniale podkreślą wystrój i dodatkowo, dzięki ozdobnym kloszom, będą stanowiły element dekoracyjny same w sobie. Dobrym wyjściem są też taśmy i paski led, które zapewniają stopniom ciekawą oprawę, a przy tym są energooszczędne i, w przeciwieństwie do dość kłopotliwych kinkietów, łatwo je utrzymać w czystości.